Popis

Svazek obcí mikroregionu Podchřibí

 
SVAZEK OBCÍ MIKROREGIONU PODCHŘIBÍ

                                                                                                                                                         Koniklec

Mikroregion Podchřibí leží na jihovýchodní Moravě v severní části okresu Hodonín v Jihomoravském kraji. Obce mikroregionu jsou součástí obvodu obce z rozšířenou působností Kyjov.
Mikroregion Podchřibí byl založen 15.12.2000 jako svazek obcí  Ježov, Kelčany, Labuty, Skalka, Vřesovice a Žádovice. Od 1.4.2018 přistoupila do mikroregionu obec Hýsly. Na západě se nachází sousedící mikroregion Moštěnka, na jihu Nový Dvůr a na západě Bzenecko. Severně leží Osvětimany z okresu Uherské Hradiště ve Zlínském kraji.
Mikroregion má protáhlý tvar ve směru sever – jih. Rozkládá se kolem Hrušovského a Vřesovského resp.Skaleckého potoka na rozloze 26 km2. Počet občanů má klesající tendenci, v současnosti zde žije asi 2640 obyvatel.
Mikroregion Podchřibí je oblastí s bohatými folklórními kořeny a zvyky. Uchovaly se tradiční lidové slavnosti jako jsou fašaňk, válání na dyně, pouti, krojované hody a zpívání koled pod vánočním stromem a živý betlém.  Dodnes se zde šijí a vyšívají kyjovské kroje, které obléká mládež i dospělí především na hody, Slovácký rok případně jiné slavnostní příležitosti.
Nachází se zde řada historických památek. Barokní kostel v Ježově a kostel v Žádovicích postavený na sklonku minulého století, v každé z dalších čtyřech obcí jsou dominantami kaple a desítky malých sakrálních staveb rozsetých po celém území.
Vinařské a sadařské oblasti se prolínají s krásnou přírodou podhůří Chřibů. Nepřeberné rekreační a odpočinkové možnosti nabízí nejen samotné pohoří Chřiby s nádhernými zákoutími a turistickými cestami, ale též poznávání obcí a jejich okolí v rámci Moravských vinařských cyklostezek. Nelze též zapomenout na možnost koupání a velmi vyhledávaného sportovního rybaření. Sportovní vyžití návštěvníků i obyvatel je možné na hřištích ve všech obcích, v tělocvičnách, posilovnách, cyklostezkách, běžeckých stopách, v bazénu, sauně, kurtech na tenis i squash. Za zmínku také stojí chráněná přírodní památka "Losky" v obci Ježov a "Hošťálka" v obci Skalka.
Celoroční možnost ubytování a stravování poskytuje autokempink v Ježově a Vinné sklepy Skalák ve Skalce.
Odkaz na stránky Svazku obcí mikroregionu Podchřibí: www.podchribi.cz

 

Navštivte mikroregion Podchřibí, budete vždycky vítáni.
 
Libor Pazdera, jednatel
Aktualizováno dne 1.12.2018